خوش آمدید ، مهمان ! [ثبت نام | ورود

غزه از دریچه دوربین یک عکاس؛ زندگی در سایه انزوا

اخبار عکاسی ۲۹ دی ۱۳۹۷

خبر

به گزارش بوکه به نقل از خبرگزاری مهر، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ جهانی همزمان با فرا رسیدن ۲۹ دی که روز غزه نامگذاری شده است، از دریچه دوربین «عبدالرحمن زقوت» عکاس ساکن غزه، مخاطب را به تماشای گوشه‎ای از انزوای تحمیل شده بر مردم این منطقه دعوت می‎کند.

۱۰ سال است که غزه تحت سخت ترین محدودیت‌های کالایی و مسافرتی قرار دارد و این موضوع اقتصاد این منطقه را عملا فلج کرده است. این درحالی است که حدود ۷۰% از فارغ التحصیلان دانشگاهی در غزه بیکار هستند.

اما عبدالرحمن، جوان ۳۳ ساله‎ای که به عمر خود حتی یک بار هم سوار هواپیما نشده، از پشت حصاری که این باریکه خاکی را از بقیه جهان جدا می‎کند، دست شما را می‎گیرد و به سیاحت نادیده‌‏ها می‎برد.

وی که دارای مدرک کارشناسی رسانه از دانشگاه الاقصی است، در ۱۰ سال گذشته به عنوان عکاس آزاد و مدرس عکاسی به کار مشغول بوده است. کار او ثبت حقایق تلخی است که زندگی در غزه را در محاصره خود دارد. پروژه عکاسی عبدالرحمن در سال گذشته میلادی، جایزه مسابقه عکاسی کمیته بین المللی صلیب سرخ را از آن خود کرده است. عکس‌های عبدالرحمن راوی داستان رویاها و امیدهایی است که فقر و محدودیت به باد می دهد.

عبدالرحمن بیشتر عکس‌های این گزارش تصویری را در گذرگاه رفح تهیه کرده. این گذرگاه غزه را به مصر وصل می کند. رفح که خروجی اصلی غزه به دنیای بیرون است گاه و بیگاه برای مردم گشوده می شود. این تصاویر نگاهی نزدیک به زندگی جوانان غزه است، زندگی در انزوایی بی مثال.

ذعروب و خانواده اش در منطقه نهر البارد خانیونس زندگی می کنند. فقر و بیکاری بلای جان مردم غزه شده و این مردم به دنبال فرصت‌هایی در آنسوی مرزهای غزه هستند.

جوانانی که وقت خود را در هوای سرد نهرالبارد می گذرانند. نهرالبارد یکی از فقیرترین مناطق خانیونس است. آمار بیکاری در غزه به ۴۷% رسیده است.

فرصت‌های کم اقتصادی جوانان غزه را مجبور می کند که رویاهایشان را در قالب سفر به آن سوی مرزها ببینند.

جوانانی که نگران بازشدن مرز هستند.

جوانی که منتظر است پیش از بسته شدن مرز از آن عبور کند.

مردم ساعات زیادی را در صف خروج می گذرانند.

مردمی که نگرانند چمدانهایشان پشت مرز جا بماند.

جوان فلسطینی پشت حصاری که مشخص کننده مرز مصر و نوارغزه است.

هجوم مردم برای تحویل پاسپورت به امید اینکه از مرز بگذرند. مسافران هیچ وقت نمی توانند مطمئن باشند چه روزی می توانند از مرز عبورکنند.

حس انزوا و نا امیدی حس غالب در جوانان غزه است.

بدون برچسب

241 بازدید کل ، 1 امروز

  

تبلیغات

ارسال نظر